Artykuły

Migracja na Magento 2 czy bezpieczna alternatywa?

„Proces innowacji z definicji jest w konflicie z konwencjami”
James Westland
Artykuły

Migracja sklepu na Magento 2 czy bezpieczna alternatywa?

Autor: Tomek | Dodany: 18 Sierpnia 2020

Koniec wsparcia dla Magento 1

Magento to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych platform typu open-source w Polsce. Gdy w 2015 roku pojawiła się nowa, druga odsłona oprogramowania niewielu użytkowników zdecydowało, a nawet myślało o migracji swoich sklepów. Sytuacja zmieniła się w tym roku.

Wraz z końcem czerwca zakończyło się wsparcie dla Magento 1, co dla mnóstwa użytkowników spowodowało nie lada zamieszanie. Główne problemy z którymi musisz się liczyć to:

 • Brak aktualizacji oraz łatek dla oprogramowania
  Po wycofaniu się Adobe ze wsparcia dla Magento 1 jedynym wyjściem dla użytkowników jest rozwiązywanie problemów na własną rękę lub pomoc doświadczonego programisty Magento (dodatkowe koszta).
 • Problemy z bezpieczeństwem pierwszej wersji
  Wraz końcem wspierania Magento 1 oraz zaniechaniem aktualizacji platformy należy liczyć się ze spadkiem bezpieczeństwa sklepu w Internecie. Spowodowane to będzie wzmożonymi atakami hakerskimi, gdyż nie od dziś wiadomo, że ich celem najczęściej są system nieaktualizowane.
 • Zatrzymanie rozwoju Magento 1 oraz brak nowych rozwiązań
  Celem każdej platformy e-commerce jest nieustanny pościg i nadążanie za wymaganiami rynku. Bez nowych rozwiązań, które występują w drugiej wersji systemu oraz alternatywnych rozwiązaniach nie będziesz w stanie utrzymać poziomu konkurencji, a Twój sklep będzie wolniejszy,  mniej wydajny oraz znacznie mniej bezpieczny.

Podsumowując, użytkownicy pierwszej wersji Magento zostali postawieni przed trudnym wyborem. Jedną z opcji jest aktualizacja systemu do wersji 2, co sprowadza się do migracji bazy danych, szablonu, rozszerzeń oraz dedykowanych rozwiązań. W większości przypadków konieczna jest specjalistyczna wiedza pozwalająca na tworzenie rozwiązań na nowo lub zlecenie prac programistom. Zarówno pierwsze jak i drugie wiąże się z wysokimi kosztami oraz długim czasem wdrożenia.

Drugim wyjściem dla użytkowników jest szukanie alternatywy na rynku e-commerce. Przykładem mogą być systemy typu SaaS (Software as a service).

Zalety systemów SaaS nad open-source

 • płacisz jedną cenę za abonament, która uwzględnia także koszt hostingu
 • dostawca oprogramowania jest odpowiedzialny za aktualizację silnika sklepu
 • posiadasz dostęp do wsparcia technicznego w razie różnego rodzaju awarii
 • brak konieczności posiadania własnego programisty czy specjalistycznej wiedzy
 • gotowe moduły integracji z firmami kurierskimi, systemami płatności
 • preferencyjne stawki z firmami współpracującymi z naszym dostawcą

Wybór właściwego rozwiązania

Decydując się na wybór dostawcy oprogramowania SaaS musisz zastanowić się jakie wymagania powinna spełniać szukana przez Ciebie platforma. Ważne czynniki to koszt i sposób rozliczania się z dostawcą, pozycja firmy na rynku, rozmiar przenoszonego lub planowanego sklepu internetowego. Warto też zorientować się jakie rozwiązania stosują podobne firmy na rynku.

Jeśli nie jesteś osobą biegłą w e-commerce warto zdać się na pomoc zewnętrznych i doświadczonych firm jak Image Design. Z naszą pomocą będziesz w stanie wybrać najbardziej odpowiedni wybór na rynku sklepów SaaS. Pomożemy Ci także w jego prowadzeniu i dodawaniu nowych funkcji czy modernizacji.

Podsumowanie

Podchodząc do migracji z Magento 1 warto zadać sobie pytanie czy inwestycja ta będzie opłacalna oraz trwała.

A co w wypadku gdy pojawi się nowsza wersja oprogramowania i konieczne będzie powtórzenie żmudnego oraz kosztownego procesu aktualizacji systemu?

W Image Design pomożemy Ci przejść etap wdrożenia lub przenoszenia sklepu, aby zdjąć z Ciebie ciężar spraw technicznych.

Pomożemy Ci także wybrać optymalne rozwiązanie w temacie rozwiązań typu open-source.


Planujesz migrację z Magento 1? Chciałbyś otworzyć własny sklep internetowy?

Zobacz naszą ofertę lub skontaktuj się z nami a wspólnie ustalimy, którą drogę rozwoju wybrać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolski